A csapatépítők mellett kevés szó esik az ismerkedős játékokról. Ritkák ugyan az olyan helyzetek, amikor nulláról kell egy csapatot felépíteni, de annál fontosabb az, hogy tesszük meg a kezdő lépéseket.
Az ismerkedős játékok azt a célt szolgálják, hogy a bemutatkozás és kezdeti feszengés után a csapattagok hamar megnyíljanak és közeledjenek egymáshoz. Ez a folyamat ugyan előbb-utóbb biztos, hogy végbe megy magától is, azonban sokkal gyorsabb, ha rásegítünk játékos formában.
Ismerkedős játékok gyerekeknek
A gyerekek gyakrabban kerülnek olyan helyzetbe, amikor egy teljesen új társaságban találják magukat: egy új óvodai csoport, egy osztály vagy egy nyári tábor közössége mind-mind példa egy olyan formálódó közösségre, ahol együtt, szervezetten érdemes megtenni az első lépéseket.
Az induláshoz első körben általában játékos formában tanulják meg egymás nevét a gyermekek. Nézzünk hát erre pár példát!
Ha egy kicsit megfűszerezzük a bemutatkozást, máris izgalmas játék lehet belőle, ami a nevek megjegyzését segíti. Történhet például állandó jelzők választásával, majd azok elismétlésével:
- Bence vagyok, a vagány.
- Ő Bence a vagány, én pedig Anna vagyok, aki szép.
… és így tovább.
A dolog kicsit nehezebb, de még szórakoztatóbb alliteráló jelzőkkel:
- Bátor Bence vagyok.
- Ő Bátor Bence, én pedig Aranyos Anna.
… és így tovább.
A csoport együttműködését tudja segíteni nagyobbacska gyerekeknél, ha az a feladat, hogy ismeretlenül rendeződjenek ABC-sorrendbe a keresztnevük alapján. Ha ez a feladat egy másik csoporttal versenyezve történik, akkor még izgalmasabb lehet a gyerekek számára.
A csoporttársak mélyebb megismerését szolgálja, ha egy rövid beszélgetés után a másikat kell bemutatni, így rövid idő alatt jobban meg tudják egymást ismerni a gyerekek.
Ismerkedős játékok felnőtteknek
Felnőttként az ember ritkábban kerül olyan helyzetbe, hogy csupa ismeretlen emberekkel alkot egy csoportot. Ennek ellenére adódnak ilyen szituációk: például, ha egy teljesen új osztályt, üzletágat állítanak fel egy munkahelyen, vagy valamilyen társas utazásba vág bele az ember. Egy új hobbi klubhoz való csatlakozás, egy közösségi eseményen való részvétel vagy egy tréningprogram is ilyen alkalmak lehetnek. Ilyenkor az ismerkedős játékok segíthetnek megtörni a jeget és megalapozni az együttműködést, elősegítve ezzel a csoporttagok közötti bizalom kialakulását. Ezek a játékok nemcsak a kezdeti feszültséget oldják, hanem lehetőséget adnak a résztvevők számára, hogy szórakoztató módon, stresszmentesen ismerjék meg egymást. Az ilyen játékos interakciók pozitív hatással lehetnek a csapatdinamikára, és hozzájárulhatnak egy összetartóbb, hatékonyabb közösség kialakításához.
Az ismerkedős játék megtöri a jeget
Az ismerkedés a korral nehezebb, hiszen az emberek többsége elveszti azt a fajta nyitottságot, amivel a gyermekek rendelkeznek, így nehezebben törik meg a jég új társaságban.
Pont ezért jó ötlet valamilyen ismerkedős játékhoz nyúlni a kezdetekben. Bátran meríthetünk a gyerekeknek szánt feladatok közül is. Ha valamivel merevebb a társaság, akkor kezdhetjük valamivel “komolyabb” játékokkal is a csapatépítést. A tagok mesélhetnek például arról, hogyan kapták a nevüket, vagy bemutatkozhatnak valamilyen érdekes időhatárhoz kötve: mondjuk úgy, hogy mindenki egyesével meggyújt egy gyufát és addig beszélhet csak, amíg az ég. A lényeg igazából az, hogy ezek a játékok megalapozzák azt, hogy a csapattagok később jobban megismerhessék egymást.
Az ismerkedős játékok fontos szerepet játszanak a csapaton belüli kapcsolatok kialakításában és elmélyítésében. Egy jól megválasztott játék nemcsak segít oldani a kezdeti feszültséget, de lehetőséget is teremt arra, hogy a résztvevők felfedezzék egymás erősségeit és személyiségjegyeit. A játékos feladatok általában könnyed, szórakoztató módon hoznak össze embereket, és hozzájárulnak egy barátságosabb, együttműködőbb légkör kialakulásához, ami hosszú távon pozitívan hat a közös munkára és a közösségi élményekre.