A hatékony együttműködés minden sikeres csapat ismérve. Ennek előremozdítását célozzák a csapatépítők és egyes helyeken már a csapattagok kiválasztásánál is fontos, hogy ki milyen csoportszerepre alkalmas.
A munkahelyeken a kiválasztás folyamán mindig a szakmai kompetenciák jelentik a legfontosabb szempontot, azonban korántsem biztos, hogy a képzett szakemberek együtt is rögtön olajozott gépezetként fognak működni.
Erre a problémakörre keresett megoldást Meredith és Eunice Belbin. A brit kutatópár a csoportszerepeket három kategóriába sorolta:
-
cselekvő szerepkörök
Mindhárom kategóriában három, így összesen kilenc, szerepkör kapott helyet és kutatásaik során azt vizsgálták, hogy mi lehet az az összetétel, mely a leghatékonyabban működik együtt. A legsikeresebb csoportok rendre különböző szerepkörök elegyéből álltak. Egy egyén jellemzően két-három szerepkört tud szükség szerint betölteni és a feladattól, csoport összetételétől függően váltogatja azokat. Kidolgoztak egy tesztet is, a Belbin-tesztet melynek segítségével megállapítható, hogy ki hova sorolható.
A cselekvő szerepkörök
A cselekvésorientált csapattagok arra törekszenek, hogy a teendőket belátható időn belül a leghatékonyabban elvégezzék. Számíthatunk rájuk egy feladat elvégzésében, a határidő betartásában. A kihívásokra iizgalmas lehetőségként tekintenek. Ide soroljuk a „megvalósító”, a „vállalatépítő” és a „serkentő” személyiségtípusúakat.
A „serkentő”, a csoport feladatorientált vezetője, amolyan projektmenedzser. A csoportot a cél felé tereli, dinamizálja, tehetetlenség esetén közbelép, azonban hajlamos lehet az ingerültségre, türelmetlenségre, a provokációra.
A „vállalatépítő”, a gyakorlatias, módszeresen dolgozó csapattag, aki elősegíti, hogy a tervek a megvalósítás útjára lépjenek, mellette azonban rugalmatlan: nehezen fogadja be az új ötleteket és a változást.
A „megvalósító”, aki elvarrja a szállakat, kijavítja az apró hibákat, ellenőrzi a csapat munkáját és precízen betartja a határidőt. Hajlamos lehet azonban a pepecselésre és elveszni a részletekben.
A szerepek éppen ezért egészítik ki egymást a másik hat csoportszereppel együtt, melyekkel másik blogbejegyzéseinkben foglalkozunk.
Csapatépítő
A csapatépítőknek az is a feladata, hogy a meglévő csapatokat formálják, a csapattagok jobban megiismerjék egymást és például a szabadulószoba feladványinak megoldásán keresztül meglássák magukban és társaikban is azokat a szerepeket, amelyekre a legalkalmasabbak, így segítve a hatékony csapatmunkát.
A Belbin-teszt és értékelése pl. itt érhető el online.
Források:
https://mindsetpszichologia.hu/belbini-csoportszerepek
https://vik.wiki/images/b/b8/Mernokleszek_kerdoiv_3.pdf
https://alternativgazdasag.fandom.com/wiki/Belbin-f%C3%A9le_csoportszerepek